HACCP dla Cukierni ze Sklepem Cukierniczym na przykładzie „Cukierni Kwiatkowski” z miejscowości Orzysz.
Paweł pochodzi z rodziny cukierników, dlatego kontynuował tradycję rodzinną i skończył szkołę cukierniczą. Po kilku latach został zawodowym żołnierzem, żeby teraz otworzyć własną cukiernię ze sklepem. Oto książkowa pracownia cukiernicza „Cukiernia Kwiatkowski”.
Cukierniana Kwiatkowski mieści się w miejscowości Orzysz, przy ul. Giżyckiej 4/2, strona facebooka cukierni znajduje się TUTAJ
Wszystkie zdjęcia użyte do wpisu dostałam od Pawła, za co bardzo dziękuję.
Bardzo przyjemnie rozmaiło mi się z Pawłem i jeżeli będę tylko w okolicy „Cukierni Kwiatkowski” na pewno zawitam z odwiedzinami.
POCZĄTEK, A RACZEJ KONTYNUACJA TRADYCJI
Kilka tygodni temu skontaktował się ze mną telefonicznie Paweł, potrzebował Księgę HACCP dla cukierni ze sklepem cukierniczym na odbiór swojego lokalu. Porozmawialiśmy chwilę i tak poznałam historię Pawła.
Paweł wywodzi się z rodziny cukierniczej, dlatego też skończył technikum i z wyuczonym zawodem cukiernika pracował w zawodzie, co też bardzo lubił. Po kilku latach Paweł został zawodowym żołnierzem, ale nadal nie porzucał swoich cukierniczych zamiłowań. Jak sam powiedział, na misjach na które jeździł z kolegami piekł kolegom- żołnierzom rożnego rodzaju wyroby cukiernicze, żeby urozmaicić im dietę.
Teraz do emerytury pozostało mu kilka lat, więc postanowił kontynuować tradycje rodzinne i otworzył własną cukiernię, nad którą patronat objął Jego św. pamięci Tata.
TRADYCYJNE TORTY
Paweł postanowił trwać w tradycji dlatego wszystkie jego wyroby są wypiekane starymi, tradycyjnymi metodami, a torty przyozdabiane są wyłącznie kremami.
KSIĄŻKOWA PRACOWNIA
Cukiernia Pawła ma układ „książkowy”. Posiada dwa wejścia co się rzadko zdarza. Do pracowni przynależy mały sklepik z własnymi wyrobami.
W pracowni powstały osobne stanowiska do wypieku oraz do dekoracji tortów.
A teraz jeżeli chcesz otworzyć własną cukiernię czy też pracownię cukiernicza, reszta wpisu jest dla Ciebie
WYMOGI TECHNICZNE DLA POMIESZCZEŃ
ŚCIANY– muszę być gładkie i zmywalne. Sprawdza się wszystko kafelki, zmywalna farba, lamperia, pleksi, szkło. Z doświadczenia wiem, że w pomieszczeniu produkcyjnym warto zainwestować w kafelki- są łatwe do czyszczenia, odporne na obicie. Zdecydowanie kafelki powinny być nad punktami wodnymi (umywalki i zlewy) tam najczęściej ściany są tłuste.
PODŁOGA– tak samo jak w przypadku ścian, musi być gładka, zmywalna, równa i bez ubytków. Wszelkiego rodzaju kafelki, panele, zmywalny beton.
OŚWIETLENIE- w pomieszczeniu powinno być zarówno światło naturalne jak i sztuczne. Należy mądrze rozmieścić lampy- nad blatami roboczymi. Dodatkowo lampy powinny mieć osłony- jeżeli pęknie żarówka to szkło nie przedostanie się do żywności.
BLATY, REGAŁY I POWIERZCHNIE ROBOCZE
Identycznie jak w powyższych przypadkach powierzchnie takie muszą być zmywalne! Nie musi być to nierdzewka (oczywiście taka jest wytrzymalsza) mogą być to zwykłe kuchenne blaty, również drewniane (odpowiednio zaimpregnowane). Regały- powierzchnie regałów muszą być gładkie, zmywalne. Pamiętajmy o odpowiednim doborze materiału w stosunku do składowania materiału. Jeżeli będziemy składowali duże ilości żywności, wtedy półki muszą być wykonane z materiału grubego, takiego który się nie wygina.
WENTYLACJA
W każdym, dosłownie w każdym pomieszczeniu powinna być kratka wentylacyjna (zrobiona albo w kominie wentylacyjnym, albo przez ścianę na zewnątrz), jest to tzw. wentylacja grawitacyjna. Oczywiście w kuchni muszą być indywidualne odciągi stanowiskowe (okapy). W niektórych przypadkach w pomieszczeniach musi być wentylacja nawiewno-wywiewna lub wentylacja (np. kiedy kuchnia znajduje się w piwnicy). W toalecie w pomieszczeniu gdzie jest muszla klozetowa ZAWSZE wentylacja mechaniczna (czyli wiatraczek elektryczny).
PUNKTY WODNE
Punkty wodne to umywalki i zlewy. Nie myląc pojęć- umywalka jest w łazienkach, zlew w kuchni. Umywalka służy do mycia rąk i wyłącznie do tego.
Zlewy służą do mycia owoców oraz drobnego sprzętu produkcyjnego (noże, łopatki, blachy, sitka itp.)
W pomieszczeniu kuchennym musimy mieć umywalkę do mycia rąk (może być mała) oraz zlew do mycia sprzętu.Tutaj umywalka jest „książkowo” zaraz przy wejściu do pracowni- wchodząc od razu myjemy ręce.
W obieralni jest umywalka do mycia rąk oraz zlew do mycia owoców- ewentualnie może to być dwukomorowy zlew, wtedy trzeba opisać która komora jest do rąk, a która do owoców i jaj.
Przy umywalkach i zlewach zawsze musi być woda ciepła i zimna. Przy umywalce mydło (w płynie) oraz jednorazowe ręczniki do wycierania rąk (ewentualnie suszarka)
Toaleta, ale raczej to oczywiste w przedsionku musi posiadać umywalkę do mycia rąk.
POMIESZCZENIE PRODUKCYJNE
W pomieszczeniu oprócz punktów wodnych znajdują się urządzenia chłodnicze oraz mroźnicze oraz urządzenia grzewcze (piecyki oraz kuchenka).
Urządzeń chłodniczych powinno być kilka. Jedno urządzenie należy przeznaczyć na półprodukty (czyste jaja, masło, śmietanę, mleko, drożdże itp.).
W osobnym urządzeniu należy przechowywać wyrób gotowy (tutaj w magazynie wyrobu gotowego). Nie powinno się w jednej lodówce przechowywać półproduktów oraz wyrobu gotowego.
OBIERALNIA – POMIESZCZENIE BRUDNE
W obieralni myje się i obiera owoce oraz naświetla się/wyparza jajka.
Jeżeli nie masz miejsca na obieralnię to owoce muszą być owocami z puszki lub mrożonymi.
W przypadku jaj można kupić jaja naświetlone, jaja w proszku lub jaja pasteryzowane (w butelkach).
W obieralni znajduje się lodówka do przechowywania jaj brudnych. Ze względu na fakt, że jaja powinno się przechowywać w warunkach chłodniczych brudne jaja trzymane są w lodówce. Następnie są naświetlane i przekładane do czystej miski (wypraski po jajkach mogą być pokryte Salmonellą). Czyste jaja przenoszone są do lodówki w pomieszczeniu produkcyjnym.
SZATNIA ORAZ TOALETA
W obiekcie powinna znajdować się szatnia z szafą dwudzielną (w jednej części przechowujemy odzież roboczą, w drugiej odzież wierzchnią).
Szafka na środki chemiczne oraz szafka na sprzęt porządkowy (mopy i miotły). Powinno posiadać się 2 komplety mopów. Jeden do mycia toalet, drugi do mycia pomieszczeń produkcyjnych. Nie roznosimy mopem po pomieszczeniach bakterii kałowych z toalety.
Wymogi dla dokumentacji:
Co potrzebujesz na odbiór Sanepidu?
– Projekt technologiczny (nie jest wymagany przez wszystkie Inspekcje Sanitarne), czasami Inspekcja Sanitarna zgadza się na własnoręczne wyrysowanie projektu.
– Dokumentacja HACCP dla cukierni -ciastkarni wraz z Dobra Praktyką Higieniczną i Produkcyjną (GHP-GMP) robieniem takiej dokumentacji zajmuję się ja- indywidualnie stworzoną dla Ciebie- bez żadnych gotowców OFERTA I CENNIK
– Wynik badania wody w lokalu (spytaj czy jest to badanie w kierunku mikrobiologicznym czy potrzebują również w kierunku chemicznym- różne wersje w różnych Inskecjach).
– Deklarację lub umowę na odbiór śmieci,
– Orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych swoje oraz swoich pracowników (jeżeli nie masz jeszcze pracowników to obowiązkowo musisz posiadać swoje orzeczenie lub tzw. Książeczkę Sanepidowską.
– Książkę kontroli przedsiębiorcy- dostępna w sklepach papierniczych (za około 5 zł).
Co może Cię zaskoczyć?
Określenie terminu przydatności do spożycia. Jako producent żywności powinieneś zdeklarować warunki przechowywania (temperatura otoczenia lub warunki chłodnicze) oraz termin przydatności do spożycia- ile godzin/dni jest „ważny” taki tort lub ciasto.
Zdeklarować można na podstawie literatury, ale należy pamiętać, że trzeba będzie wykonać badania przechowalnicze w Laboratorium Akredytowanym.
Badania mikrobiologiczne wyrobu. Jako producent żywności jesteś zobowiązany do badania pod kątem mikrobiologicznym swoich wyrobów- czyli badania na obecność bakterii np. Salmonelli. Częstotliwość badań zawarta jest w Instrukcji znajdującej się w Księdze GHP-GMP dołączonej do Księgi HACCP.
Badanie wody. W związku z tym, że woda wykorzystywana w procesie produkcji również woda musi być systematycznie kontrolowana. Częstotliwość badania wody określa Procedura zawarta w GHP-GMP.
Cieszę się, że mogłam pomóc. Zajrzyj na mojego Facebooka TUTAJ
Pozdrawiam
Ania
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.
Tagi
Powiązane wpisy
Cześć!
Mam na imię Ania.
Przez 7 lat byłam pracownikiem Inspekcji Sanitarnej. W styczniu 2015 r postanowiłam zostać freelancerem- teraz pomagam (a nie przeszkadzam) ludziom, którzy chcą otworzyć własny lokal gastronomiczny, sklep, kawiarnię i wszystko to, co jest związane z żywnością.
Pomagam przy tworzeniu lokali, tworzę pisma urzędowe, tworzę dokumentację HACCP, GHP-GMP oraz szkolę.
Założyłam bloga, żeby pomagać, dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeżeli masz pytanie- zadaj je w komentarzu lub formularzu kontaktowym. Śledź mnie na fb.
Miłego czytania.
Kategorie
- barwniki spożywcze (1)
- Bez kategorii (10)
- Bezpieczne temperatury (2)
- BHP gastronomia (6)
- gastro kurier (1)
- Gastronomia (17)
- GHP-GMP (27)
- HACCP (74)
- Bar (2)
- Bistro (3)
- Blok Żywieniowy (3)
- Przedszkole (3)
- Żłobek (2)
- Bubble gofry (1)
- burgerownia (2)
- candy bar (1)
- Catering (6)
- Ciastkarnia (8)
- Cukiernia (14)
- Delikatesy (1)
- Dieta pudełkowa (4)
- fast-food (3)
- Food truck (3)
- Gofry (1)
- kanapkowania (3)
- Kawiarnia (7)
- Kebab (2)
- Klubokawiarnia (2)
- kocia kawiarnia (1)
- kombucha (1)
- Lodziarnia (10)
- Mała gastronomia (11)
- Naleśnikarnia (1)
- Namiot gastronomiczny (2)
- Obieralnia warzyw i owoców (2)
- Pączki (3)
- Palarnia kawy (2)
- Pieczenie w domu (7)
- Piekarnia domowa (6)
- Piernikarnia (5)
- Pizzeria (4)
- Pracownia tortów (7)
- Produkcja czekolady (4)
- Produkcja domowa (8)
- Produkcja lodów (3)
- Produkcja słodyczy (4)
- Produkcja żywności (21)
- Pub (2)
- Restauracja (7)
- Ruchomy punkt gastronomiczny (4)
- Sala zabaw (1)
- Sklep (2)
- Sklep EKO (2)
- slow food (1)
- Sprzedaż lodów (6)
- Street food (1)
- Szkoła (1)
- Torty artystyczne (1)
- HACCP agroturystyka (1)
- HACCP candy-bar (słodki stół) (1)
- HACCP COVID (2)
- HACCP imprezy zamknięte (2)
- HACCP kuchnia (1)
- HACCP mała gastronomia (3)
- HACCP pierogarnia (1)
- kombucha (1)
- Materiały do kontaktu z żywością (1)
- Obróbka wstępna (11)
- Odpady (5)
- Orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych (1)
- Postępowanie z jajami (9)
- Prawo żywnościowe (1)
- Projekt technologiczny (2)
- Rozdział czasowy (5)
- SANEPID (26)
- Badania sanepidowskie (2)
- Kontrola (9)
- Książeczki sanepidowskie (1)
- Lodziarnia (3)
- Mandat (1)
- Sprzęt gastronomiczny (2)
- Środek transportu żywności (6)
- Szkolenie HACCP (2)
- Szkolenie HACCP GHP-GMP (1)
- Szkolenie sanitarne (2)
- Toaleta (2)
- Zatrucie pokarmowe (2)
- Żywność (23)