HACCP dla domowej produkcji dla tortów artystycznych na przykładzie „Słodkiego Pomysłu” z Krakowa.
Ponad rok temu skontaktował się ze mną „Słodki Pomysł” z Krakowa, że zatwierdza kuchnię domową dla produkcji tortów. Ze Słodkim Pomysłem chwileczkę porozmawiałam i jednogłośnie padło określenie, że Krakowski Sanepid to jakiś taki normalny i problemów nie robi. I tak też zrodził się pomysł na mojego bloga haccpdlaciebie.pl. Dlaczego by nie podzielić się wiedzą na blogu? A teraz poznajcie „Słodki Pomysł” z Krakowa i zobaczcie jak wygląda książkowa domowa kuchnia dla wypieków. Z okazji „roczku” bloga! Słodki Pomyśle wpraszam się na ciacho i kawę!
Jak dostosować własną kuchnię dla produkcji domowej na przykładzie „Słodki Pomysł” z Krakowa.
Wszystkie fotki pochodzą od „Słodkiego Pomysłu”.
Strona fecebooka Słodkiego Pomysłu znajduje się TUTAJ WARTO ZAJRZEĆ!!!!
oraz strona internetowa TUTAJ
O tym, że domowe pieczenie jest legalne pisałam TUTAJ
A historię „Torcika”, która wywalczyła pismo z Głównego Inspektora Sanitarnego z potwierdzeniem, że jest to legalne opisałam TUTAJ
Wymogi sanitarne dla domowej produkcji tortów i ciast.
Co musisz wiedzieć?
- Wybierz się do Inspekcji Sanitarnej na terenie swojego Powiatu do działu Higieny Żywności i Żywienia i spytaj jak oni widzą taki pomysł? Zdania są podzielone, do tej pory spotkałam tylko jedną Inspekcję Sanitarną, która nie robiła z tym problemów. Lepiej idź osobiści niż zadzwoń, bo gorzej jest komuś odmówić jeżeli widzi się kogoś osobiście, a tym bardziej jeżeli ma dobre argumenty.
- Określ się jaki rodzaj działalności będziesz prowadzić. Przeważnie jest to produkcja ciast, ciastek, tortów itp.
- Dostosuj swoją kuchnię. Oczywiście oprócz kubatury czyli odpowiedniej wielkości kuchni (5 m kw jest to zdecydowanie za mało) trzeba troszeczkę dostosować pomieszczenie:
– dwie lodówki– jedna lodówka na trzymanie półproduktów (jajka, owoce oraz domowe jedzenie), druga lodówka na wyrób gotowy (czyli gotowy tort czy też ciasto), z doświadczenia wiemy, że lodówki podblatowe są na to za małe, dobrze zainwestować w lodówkę normalnej wielkości (piętrowe ciasto lub też kilka ciast się do tego zmieści),
– piekarnik, dostateczna ilość blatów roboczych (z doświadczenia wiesz ile blatu do produkcji potrzebujesz- im więcej tym lepiej), kuchenka (w garnku zawsze się coś rozpuszcza- czekoladę, galaretkę itp.) oraz osobna szafka na blachy czy też rzeczy używane wyłącznie w ramach produkcji, żeby rzeczy „roboczych” nie mieszać z domowymi, okap oraz dobrze jak jest kratka wentylacyjna nie zatkana rurą z okapu (ta w kominie wentylacyjnym), siatki w oknach (moskitiery).
– punkty wodne czyli umywalki i zlewy. Normalnie wymagane są 3 punkty wodne. W jednym punkcie myjemy wyłącznie ręce (przeważnie to jest umywalka), w drugim punkcie myjemy blaszki, łyżki (czyli drobny sprzęt produkcyjny), w trzecim myjemy owoce oraz jajka (o jajkach będzie później). Jeżeli masz zmywarkę wtedy teoretycznie potrzebujesz 2 punkty wodne (ręce + /owoce/jajka). Zapytaj czy musisz wstawiać umywalkę czy 2 komorowy zlew wystarczy z podpisanymi komorami, gdzie myjesz ręce, a gdzie owoce.
– odpady kategorii 3– teoretycznie nie wolno do śmieci wyrzucić przeterminowanej śmietany czy też jajek- wystarczy wtedy dobrze skonstruowana Procedura w Dokumentacji HACCP i GHP i GMP (takie dokumenty piszę ja), o odpadach piszę tutaj: Odpady gastronomiczne
– jajka i owoce. W normalnej działalności gastronomicznej powinno być dodatkowe pomieszczenie w ciastkarni, wyłącznie do dezynfekcji jajek oraz do mycia owoców. To tzw. pomieszczenie „brudne”. Jajka (na skorupkach mogą mieć Salmonellę) wnoszone są do pomieszczenia brudnego, tam są dezynfekowane, wkładane do czystej miski i dopiero tak są przenoszone do pomieszczenia „czystego” czyli kuchni. Tak samo postępuje się z owocami i ich myciem. Oczywiście we własnym mieszkaniu nie mamy szans stworzyć dodatkowego pomieszczenia „brudne” czyli jak to rozwiązać?
1) jajka- można kupić jajka już naświetlone (mają etykiety od producenta, że już teoretycznie są zdezynfekowane), można kupić jaja płynne w kartonach (wystarczy rozejrzeć się w hurtowniach piekarniczych), można je samemu dezynfekować przez durszlak wrzątkiem lub kupić naświetlarkę. Jeżeli chodzi o dwa ostatnie pomysły to na to musi się zgodzić Inspekcja Sanitarna. Czasami się zgadzają na tzw. „rozdział czasowy” czyli w Dokumentacji HACCP (którą robię dla takich przedsiębiorstw) wyraźnie zaznaczam i Instrukcjach i rozdzielam w czasie kiedy w kuchni odbywają się procesy „brudne”, a kiedy „czyste”. Tylko zaznaczam, że Inspekcja Sanitarna musi się na to zgodzić. W innym przypadku jaja kupowane już naświetlone lub płynne. Tutaj piszę o postępowaniu z jajami
2) owoce- „rozdział czasowy” może być również uwzględniony jeżeli chodzi o mycie owoców. Jeżeli Inspekcja Sanitarna na to nie wyrazi zgody, to pozostają owoce mrożone lub tez owoce w puszkach.
Więcej o jajach pisałam TUTAJ , a TUTAJ na temat czy je myć przed naświetlaniem czy nie?
– transport produktów i wyrobów gotowych. Jeżeli chcesz przewozić ciasta czy też torty powinieneś mieć samochód-chłodnię więc najlepszym rozwiązaniem będzie jeżeli gotowe ciasta klient odbierze sam i masz wtedy problem z głowy. Co z dostarczeniem sobie samemu mąki, śmietany itp. Szkoły są dwie. W większym mieście nie ma z tym problemu bo zawsze market lub hurtownia może dowieść zamówienie z chłodni (i wszystko jest legalne). Niektóre Inspekcje Sanitarne zgadzają się na wożenie żywności własnym środkiem transportu, musi on spełniać kilka kryteriów)- tu piszę o zatwierdzeniu środka transportu żywności
Oczywiście zwierzęta w domu będą ogromnym problemem i raczej są zerowe szanse na zatwierdzenie mieszkania, gdzie jest zwierzak.
– wymagane dokumenty do odbioru Sanepidu:
- projekt kuchni (ręcznie rozrysowany przez Ciebie na papierze, gdzie jest kuchenka, gdzie lodówka, gdzie wszystko inne),
- Dokumentacja HACCP wraz z GHP i GMP dla produkcji domowej (tym zajmuję się ja), OFERTA I CENNIK
- Badanie wody (spytaj czy może być samo mikrobiologiczne czy musi też być fizyczno- chemiczne- wtedy jest drożej),
- Orzeczenie do celów Sanitarno-Epidemiologicznych (czy też Książeczka Sanepidowska)- czym się różni orzeczenie od książeczki oto wpis TUTAJ
- Pokazanie zapisu w czynszu, że legalnie wyrzucasz śmieci.
O co musisz się zapytać?
– jak widzą pomysł prowadzenia działalności w kuchni?
– czy trzeba mieć dodatkową lodówkę?
– jakie badania wody zrobić (czy podstawowe- tylko mikrobiologia, czy rozszerzone- również chemia wody)?
– jeżeli widzą problem, że są inni ludzie w mieszkaniu to czy też trzeba im wyrobić książeczki Sanepidowskie (orzeczenia Sanitarno-Epidemiologiczne) i oczywiście w HACCPie może być rozpisana produkcja na czas, kiedy domowników nie ma w mieszkaniu.
– co z wożeniem produktów własnym samochodem- o tym piszę tutaj.
Jeżeli masz jakieś pytania śmiało napisz w komentarzu lub skontaktuj się ze mną- rozwiążę Twój problem.
Cieszę się, że mogłam pomóc. Zapraszam na Facebooka o tutaj HACCP dla Ciebie
Pozdrawiam
Ania
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.
Tagi
Powiązane wpisy
Cześć!
Mam na imię Ania.
Przez 7 lat byłam pracownikiem Inspekcji Sanitarnej. W styczniu 2015 r postanowiłam zostać freelancerem- teraz pomagam (a nie przeszkadzam) ludziom, którzy chcą otworzyć własny lokal gastronomiczny, sklep, kawiarnię i wszystko to, co jest związane z żywnością.
Pomagam przy tworzeniu lokali, tworzę pisma urzędowe, tworzę dokumentację HACCP, GHP-GMP oraz szkolę.
Założyłam bloga, żeby pomagać, dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeżeli masz pytanie- zadaj je w komentarzu lub formularzu kontaktowym. Śledź mnie na fb.
Miłego czytania.
Kategorie
- barwniki spożywcze (1)
- Bez kategorii (10)
- Bezpieczne temperatury (2)
- BHP gastronomia (6)
- gastro kurier (1)
- Gastronomia (17)
- GHP-GMP (27)
- HACCP (74)
- Bar (2)
- Bistro (3)
- Blok Żywieniowy (3)
- Przedszkole (3)
- Żłobek (2)
- Bubble gofry (1)
- burgerownia (2)
- candy bar (1)
- Catering (6)
- Ciastkarnia (8)
- Cukiernia (14)
- Delikatesy (1)
- Dieta pudełkowa (4)
- fast-food (3)
- Food truck (3)
- Gofry (1)
- kanapkowania (3)
- Kawiarnia (7)
- Kebab (2)
- Klubokawiarnia (2)
- kocia kawiarnia (1)
- kombucha (1)
- Lodziarnia (10)
- Mała gastronomia (11)
- Naleśnikarnia (1)
- Namiot gastronomiczny (2)
- Obieralnia warzyw i owoców (2)
- Pączki (3)
- Palarnia kawy (2)
- Pieczenie w domu (7)
- Piekarnia domowa (6)
- Piernikarnia (5)
- Pizzeria (4)
- Pracownia tortów (7)
- Produkcja czekolady (4)
- Produkcja domowa (8)
- Produkcja lodów (3)
- Produkcja słodyczy (4)
- Produkcja żywności (21)
- Pub (2)
- Restauracja (7)
- Ruchomy punkt gastronomiczny (4)
- Sala zabaw (1)
- Sklep (2)
- Sklep EKO (2)
- slow food (1)
- Sprzedaż lodów (6)
- Street food (1)
- Szkoła (1)
- Torty artystyczne (1)
- HACCP agroturystyka (1)
- HACCP candy-bar (słodki stół) (1)
- HACCP COVID (2)
- HACCP imprezy zamknięte (2)
- HACCP kuchnia (1)
- HACCP mała gastronomia (3)
- HACCP pierogarnia (1)
- kombucha (1)
- Materiały do kontaktu z żywością (1)
- Obróbka wstępna (11)
- Odpady (5)
- Orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych (1)
- Postępowanie z jajami (9)
- Prawo żywnościowe (1)
- Projekt technologiczny (2)
- Rozdział czasowy (5)
- SANEPID (26)
- Badania sanepidowskie (2)
- Kontrola (9)
- Książeczki sanepidowskie (1)
- Lodziarnia (3)
- Mandat (1)
- Sprzęt gastronomiczny (2)
- Środek transportu żywności (6)
- Szkolenie HACCP (2)
- Szkolenie HACCP GHP-GMP (1)
- Szkolenie sanitarne (2)
- Toaleta (2)
- Zatrucie pokarmowe (2)
- Żywność (23)