Postępowanie z jajami w gastronomii. Kiedy jaja sterylizować? Kiedy naświetlać, a kiedy kupować płynne? Dezynfekcja jaj, a zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP), Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) oraz zasady HACCP. Kiedy jaja sterylizować? Kiedy naświetlać, a kiedy kupować płynne? Co z Salmonella?
Wykorzystując jaja w procesie produkcji, musimy pamiętać o procesie dezynfekcji/sterylizacji jaj.
Jaja sterylizuje/dezynfekuje się w celu zabicia pałeczek Salmonelli znajdujących się na skorupce. Wykorzystując jaja w procesie produkcji musimy pamiętać o procesie dezynfekcji/sterylizacji.
Zapraszam na mojego Facebooka, może masz jeszcze inne pytania? o tutaj HACCP dla Ciebie
Fermy drobiu są systematycznie kontrolowane przez Inspekcję Weterynaryjną, pomimo to może się zdarzyć, że w jajku wystąpi Salmonella. Bez obaw- obróbka termiczna (gotowanie, smażenie, pieczenie) całkowicie zabija bakterie. W związku z tym, że w tatarze występuje surowe jajko, restauracje serwujące taką potrawę są dość odważne, niemniej odważni są też goście spożywający takie danie.
Więc co ma z tym wspólnego skorupka jajka?
Częściej Salmonella występuje na skorupce jaja (jaja na fermach nie są myte i często jest na nich kał ptaków) oraz bardzo często Salmonella występuje na surowym mięsie kurczaka (Dlatego w gastronomii powinno posiadać się kilka desek do krojenia. Jedna deska wyłącznie do krojenia surowego mięsa, druga do krojenia mięsa już upieczonego).
Rozmawiałam z kilkoma osobami, które miały wątpliwą przyjemność przejść zatrucie pokarmowe. Oprócz oczywistych dolegliwości z tym związanych takich jak wymioty, biegunka, wysoka temperatura oraz odwodnienie organizmu osoby opisywały to jako jedno z najgorszych doświadczeń w życiu.
WNOSZENIE JAJEK DO ZAKŁADU
Przynosząc jaja do własnego lokalu gastronomicznego wnosimy je do pomieszczenia brudnego (tzw. „obieralni warzyw”). Często w takim pomieszczeniu jest lodówka i ta lodówka służy do przechowywania jajek jeszcze przed sterylizacją. Na opakowaniu jajek jest wyraźnie napisane, że zgodnie z deklaracją producenta przechowuje się je w warunkach chłodniczych. Zdaję sobie sprawę, że przynajmniej dwa sieciowe markety przechowują jajka na półkach. Dziwi mnie to, a jeszcze bardziej fakt, że ludzie takie jajka kupują.
DEZYNFEKCJA lub STERYLIZACJA Jak to działa i kiedy zabija bakterie?
Bakterie zbudowane są z białek. Białka pod wpływem wysokiej temperatury, promieniowania UV, alkoholu (wysokoprocentowego) niszczeje jest to proces denaturacji.
Tak jak wrzucenie jajka na patelnię i patrzenie co się dzieje z białkiem. Dlatego w dawnych czasach kiedy występowały zatrucia pokarmowe na weselach najczęściej cierpiały kobiety i dzieci, ponieważ panowie pili wódeczkę (dezynfekcja alkoholem). Natomiast dla nas- ludzi, którzy zbudowani są z białek temperatura podczas gorączki 40 st. C jest niebezpieczna, ponieważ zetnie nam się białko.
KTÓRY SPOSÓB NAJLEPSZY?
Nie określono, który sposób jest lepszy- ważne żeby w ogóle był.
- Naświetlnie jajek promieniowaniem UV. Promieniowanie UV powoduje denaturację białek (czyli ich „ścinanie”). Taki proces przeprowadza się w specjalnych urządzeniach- naświetlarkach.
- Denaturacja termiczna- gorącą wodą. W pomieszczeniu obieralni trzeba wyznaczyć stanowisko do wyparzania jajek. Instalujemy tam czajnik, garnek i durszlak. Jajka wkładamy do durszlaka i przelewamy wrzątkiem- około 10-15 sekund.
- Dezynfekcja chemiczna. Na rynku istnieją środki chemiczne np. Firmy Virkon (nikogo nie reklamuję, po prostu wiem, że coś takiego istnieje).
Czy jajka myć przez dezynfekcją? Szkoły są dwie. Ja zalecam umyć jajka, natomiast spotkałam się z takimi opiniami z Inspekcji Sanitarnej (na razie tylko z jedną opinią), że jest to absolutnie zabronione, zwłaszcza przed włożeniem do naświetlacza- dlaczego nie myć, niestety się nie dowiedziałam).
Po skończonym procesie sterylizacji/naświetlania jaja wkładamy do czystej miski (nigdy do brudnych wytłaczanek) i wkładamy je do czystej lodówki w pomieszczeniu kuchennym. Takie jajka najlepiej zużyć w ciągu kilku dni. Jajko ma pory, przez które ze środka jaja mogą sobie migrować bakterie Salmonelli z powrotem na skorupkę. Zostawiajmy też etykietę z jajek- jest tam termin przydatności do spożycia.
JEŻELI NIE MAM OBIERALNI to..
- Na rynku dostępne są jaja już naświetlone. Na etykiecie mają to wyraźnie zaznaczone. Taką etykietę należy zostawić do czasu zużycia jajek.
- W hurtowniach piekarniczych/ciastkarskich są dostępne jaja w płynie pasteryzowane. Sprzedawane w butelkach lub kartonach.
Procedura wynikająca z HACCP oraz GHP-GMP nakazuje wykonywać zapisy z procesu sterylizacji. Czyli piszemy ile jajek, kiedy i kto. Zawodowo zajmuję się tworzeniem takich dokumentów, więc bez obaw!
Pamiętajmy, że za każdym razem kiedy dotykamy surowe jajko, skorupkę, surowe mięso powinniśmy myć ręce. Bardzo często zatrucia pokarmowe wynikają z braku higieny i po dotykaniu skorupek jaja dotykane są potrawy gotowe już do spożycia.
Jeżeli masz jakieś pytania śmiało napisz w komentarzu lub skontaktuj się ze mną- rozwiążę Twój problem.
Cieszę się, że mogłam pomóc. Zapraszam na Facebooka o tutaj HACCP dla Ciebie
Pozdrawiam
Ania
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.
Tagi
Powiązane wpisy
Cześć!
Mam na imię Ania.
Przez 7 lat byłam pracownikiem Inspekcji Sanitarnej. W styczniu 2015 r postanowiłam zostać freelancerem- teraz pomagam (a nie przeszkadzam) ludziom, którzy chcą otworzyć własny lokal gastronomiczny, sklep, kawiarnię i wszystko to, co jest związane z żywnością.
Pomagam przy tworzeniu lokali, tworzę pisma urzędowe, tworzę dokumentację HACCP, GHP-GMP oraz szkolę.
Założyłam bloga, żeby pomagać, dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeżeli masz pytanie- zadaj je w komentarzu lub formularzu kontaktowym. Śledź mnie na fb.
Miłego czytania.
Kategorie
- barwniki spożywcze (1)
- Bez kategorii (10)
- Bezpieczne temperatury (2)
- BHP gastronomia (6)
- gastro kurier (1)
- Gastronomia (17)
- GHP-GMP (27)
- HACCP (74)
- Bar (2)
- Bistro (3)
- Blok Żywieniowy (3)
- Przedszkole (3)
- Żłobek (2)
- Bubble gofry (1)
- burgerownia (2)
- candy bar (1)
- Catering (6)
- Ciastkarnia (8)
- Cukiernia (14)
- Delikatesy (1)
- Dieta pudełkowa (4)
- fast-food (3)
- Food truck (3)
- Gofry (1)
- kanapkowania (3)
- Kawiarnia (7)
- Kebab (2)
- Klubokawiarnia (2)
- kocia kawiarnia (1)
- kombucha (1)
- Lodziarnia (10)
- Mała gastronomia (11)
- Naleśnikarnia (1)
- Namiot gastronomiczny (2)
- Obieralnia warzyw i owoców (2)
- Pączki (3)
- Palarnia kawy (2)
- Pieczenie w domu (7)
- Piekarnia domowa (6)
- Piernikarnia (5)
- Pizzeria (4)
- Pracownia tortów (7)
- Produkcja czekolady (4)
- Produkcja domowa (8)
- Produkcja lodów (3)
- Produkcja słodyczy (4)
- Produkcja żywności (21)
- Pub (2)
- Restauracja (7)
- Ruchomy punkt gastronomiczny (4)
- Sala zabaw (1)
- Sklep (2)
- Sklep EKO (2)
- slow food (1)
- Sprzedaż lodów (6)
- Street food (1)
- Szkoła (1)
- Torty artystyczne (1)
- HACCP agroturystyka (1)
- HACCP candy-bar (słodki stół) (1)
- HACCP COVID (2)
- HACCP imprezy zamknięte (2)
- HACCP kuchnia (1)
- HACCP mała gastronomia (3)
- HACCP pierogarnia (1)
- kombucha (1)
- Materiały do kontaktu z żywością (1)
- Obróbka wstępna (11)
- Odpady (5)
- Orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych (1)
- Postępowanie z jajami (9)
- Prawo żywnościowe (1)
- Projekt technologiczny (2)
- Rozdział czasowy (5)
- SANEPID (26)
- Badania sanepidowskie (2)
- Kontrola (9)
- Książeczki sanepidowskie (1)
- Lodziarnia (3)
- Mandat (1)
- Sprzęt gastronomiczny (2)
- Środek transportu żywności (6)
- Szkolenie HACCP (2)
- Szkolenie HACCP GHP-GMP (1)
- Szkolenie sanitarne (2)
- Toaleta (2)
- Zatrucie pokarmowe (2)
- Żywność (23)