HACCP dla lokalu gastronomicznego. Toaleta dla klienta i pracowników w lokalu gastronomicznym, czy jest wymagana?
Czy prowadząc lokal gastronomiczny jesteśmy zmuszeni do zapewnienia toalety dla klienta, nawet wtedy kiedy nie sprzedajemy alkoholu?
- Czy muszę zapewnić toaletę dla pracownika? TAK
- Czy toaleta pracownicza musi mieć przedsionek? TAK
- Czy jesteśmy zobowiązani udostępnić toaletę klientowi? TAK
- Czy jeżeli nie sprzedaję alkoholu muszę mieć toaletę dla klientów? TAK
- Czy taka toaleta dla klientów musi mieć przedsionek? TAK
- Czy może być to jedna toaleta dla kobiet i mężczyzn? TO ZALEŻY
- Czy możliwie jest korzystanie z jednej toalety klientów i personelu lokalu? TO ZALEŻY
- Czy jeżeli sprzedaję posiłki wyłącznie na wynos muszę zapewnić toaletę dla osób oczekujących na posiłek? NIE, natomiast pamiętaj że rozstawiając stoliki sugerujesz, że klient może usiąść i zjeść.
Jeżeli prowadzisz lokal gastronomiczny i na powyższe pytania odpowiedziałeś inaczej, zupełnie mnie to nie dziwi. W każdym województwie, a nawet i powiecie Inspekcje Sanitarne do kwestii toalety podchodzą zupełnie inaczej.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nic nie mówi o toaletach, mówi gdzie i komu alkohol może być sprzedawany (lub też niesprzedawany).
Niektóre Inspekcje Sanitarne zgadzają się na korzystanie z toalety w sąsiednim lokalu, najlepiej takim gdzie pracownicy również zostali przebadani pod kątem nosicielstwa (sklep, restauracja, fryzjer, salon kosmetyczny). Natomiast jeżeli sąsiad kończy pracę o 18.00, a Ty swój lokal masz do 22.00 to w takim razie gdzie pracownik może korzystać z toalety?
Oczywiście jeżeli lokal mieści się w Centrum Handlowym, wówczas toaleta dla klientów jest w obiekcie. Pracownicy również mają w obiekcie wyznaczone swoje toalety i szatnie.
PYTANIE 1. i 2. Toaleta dla pracownika i przedsionek w toalecie.
Tu sprawa jest bardzo prosta. W ujęciu prawa BHP oraz prawa żywnościowego, mamy dokładnie wskazane jak i gdzie mają być toalety i jak mają wyglądać.
- Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi toaletę.
- Toalety muszą być w tym samym budynku, w którym wykonuje się pracę (chyba, że budynki połączone są łącznikiem), odległość do toalety nie może być większa niż 75 m od miejsca pracy, toaleta powinna mieć przedsionek (pomieszczenie izolujące), w przedsionku powinna być umywalka oraz mydło i jednorazowe ręczniki lub suszarka.
- Toaleta nie może się otwierać bezpośrednio do pomieszczeń żywnościowych (stąd przedsionek).
PODSTAWA PRAWNA BHP:
Dział V rozdziału 6 ROZPORZĄDZENIEMINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
Pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne oraz zaopatrzenie pracowników w napoje i środki higieny osobistej
- 111.1.Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne, których rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich ta praca jest wykonywana.
Załącznik nr 3 § 1.1.Pomieszczenia higienicznosanitarne powinny znajdować się w budynku, w którym odbywa się praca,
- 25.1.Ustępy powinny być zlokalizowane w odległości nie większej niż 75 m od stanowiska pracy.
- 26.1.Wejścia do ustępów powinny prowadzić bezpośrednio z pomieszczeń, korytarzy lub dróg służących do komunikacji ogólnej.
PRAWO ŻYWNOŚCIOWE:
Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych załącznik III rozdział I ust. 3
„Musi być dostępna odpowiednia ilość ubikacji spłukiwanych wodą, podłączonych do sprawnego systemu kanalizacyjnego. Ubikacje nie mogą łączyć się bezpośrednio z pomieszczeniami, w których pracuje się z żywnością.”
PYTANIE 3 i 4 toaleta dla klienta.
- Po pierwsze gastronomia jest budynkiem użyteczności publicznej.
W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie czytamy, że gastronomia jest to budynek użyteczności publicznej- początek rozporządzenia i wyjaśnienie definicji:
6) budynku użyteczności publicznej – należy przez to rozumieć budynek przeznaczony na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, oraz inny budynek przeznaczony do wykonywania podobnych funkcji; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny;
- Jakie wymogi co do toalet musi spełniać budynek użyteczności publicznej?
Toaleta powinna być dostępna, mieć przedsionek. Powinna być 1 toaleta (misa ustępowa- czyli sedes) na 20 przebywających kobiet i 1 pisuar i jedna toaleta (misa ustępowa) na 30 mężczyzn. Jeżeli w lokalu ze względu na wielkość przebywa maksymalnie 10 osób, może być to toaleta koedukacyjna. Niezależnie czy sprzedajemy alkohol czy nie.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Rozdział 6. Pomieszczenia higienicznosanitarne
- 84.1. W budynku użyteczności publicznej i zakładu pracy należy urządzić ustępy ogólnodostępne. Jeżeli liczba osób w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi na danej kondygnacji jest mniejsza od 10, dopuszcza się umieszczenie ustępu na najbliższej, wyższej lub niższej kondygnacji.
- W budynkach, o których mowa w ust. 1, w ustępach ogólnodostępnych powinna przypadać co najmniej jedna umywalka na 20 osób, co najmniej jedna miska ustępowa i jeden pisuar na 30 mężczyzn oraz jedna miska ustępowa na 20 kobiet, jeżeli przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy nie stanowią inaczej. W przypadku gdy w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi liczba osób jest mniejsza niż 10, dopuszcza się umieszczenie wspólnego ustępu dla kobiet i mężczyzn.
- 85. 2. W ustępach ogólnodostępnych należy stosować:
1) przedsionki, oddzielone ścianami pełnymi na całą wysokość pomieszczenia, w których mogą być instalowane tylko umywalki,
Pytanie 4 i 5 Toaleta koedukacyjna oraz wspólna toaleta dla klienta i personelu.
- Jeżeli w lokalu liczba gości liczy do 10 osób, wówczas toaleta może być koedukacyjna. Rzadko zdarza się aby Inspekcja Sanitarna była aż tak restrykcyjna i wymagała osobnych toalet w małych lokalach. Co innego duże restauracje, ale żadna duża restauracja nie robi tylko jednej toalety- w przypadku awarii toalety nie ma alternatywy.
- Nie ma żadnego przepisu pozwalającego, ani zakazującego korzystania z jednej toalety przez gości lokalu oraz personel. Jest to dowolna Interpretacja Inspekcji Sanitarnej jeżeli chodzi o ten wymóg. Jeżeli ktoś dysponuje podstawą prawną widniejącą na Protokole Kontroli Sanitarnej zakazującą taki zwyczaj, chętnie skorzystam z wiedzy.
Jeżeli masz jakieś pytania śmiało napisz w komentarzu lub skontaktuj się ze mną- rozwiążę Twój problem.
Cieszę się, że mogłam pomóc. Zapraszam na Facebooka o tutaj HACCP dla Ciebie
Jeżeli chcesz sprawdź moją ofertę i cennik kliknij
Pozdrawiam
Ania
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.
Tagi
Powiązane wpisy
Cześć!
Mam na imię Ania.
Przez 7 lat byłam pracownikiem Inspekcji Sanitarnej. W styczniu 2015 r postanowiłam zostać freelancerem- teraz pomagam (a nie przeszkadzam) ludziom, którzy chcą otworzyć własny lokal gastronomiczny, sklep, kawiarnię i wszystko to, co jest związane z żywnością.
Pomagam przy tworzeniu lokali, tworzę pisma urzędowe, tworzę dokumentację HACCP, GHP-GMP oraz szkolę.
Założyłam bloga, żeby pomagać, dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeżeli masz pytanie- zadaj je w komentarzu lub formularzu kontaktowym. Śledź mnie na fb.
Miłego czytania.
Kategorie
- barwniki spożywcze (1)
- Bez kategorii (10)
- Bezpieczne temperatury (2)
- BHP gastronomia (6)
- gastro kurier (1)
- Gastronomia (17)
- GHP-GMP (27)
- HACCP (74)
- Bar (2)
- Bistro (3)
- Blok Żywieniowy (3)
- Przedszkole (3)
- Żłobek (2)
- Bubble gofry (1)
- burgerownia (2)
- candy bar (1)
- Catering (6)
- Ciastkarnia (8)
- Cukiernia (14)
- Delikatesy (1)
- Dieta pudełkowa (4)
- fast-food (3)
- Food truck (3)
- Gofry (1)
- kanapkowania (3)
- Kawiarnia (7)
- Kebab (2)
- Klubokawiarnia (2)
- kocia kawiarnia (1)
- kombucha (1)
- Lodziarnia (10)
- Mała gastronomia (11)
- Naleśnikarnia (1)
- Namiot gastronomiczny (2)
- Obieralnia warzyw i owoców (2)
- Pączki (3)
- Palarnia kawy (2)
- Pieczenie w domu (7)
- Piekarnia domowa (6)
- Piernikarnia (5)
- Pizzeria (4)
- Pracownia tortów (7)
- Produkcja czekolady (4)
- Produkcja domowa (8)
- Produkcja lodów (3)
- Produkcja słodyczy (4)
- Produkcja żywności (21)
- Pub (2)
- Restauracja (7)
- Ruchomy punkt gastronomiczny (4)
- Sala zabaw (1)
- Sklep (2)
- Sklep EKO (2)
- slow food (1)
- Sprzedaż lodów (6)
- Street food (1)
- Szkoła (1)
- Torty artystyczne (1)
- HACCP agroturystyka (1)
- HACCP candy-bar (słodki stół) (1)
- HACCP COVID (2)
- HACCP imprezy zamknięte (2)
- HACCP kuchnia (1)
- HACCP mała gastronomia (3)
- HACCP pierogarnia (1)
- kombucha (1)
- Materiały do kontaktu z żywością (1)
- Obróbka wstępna (11)
- Odpady (5)
- Orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych (1)
- Postępowanie z jajami (9)
- Prawo żywnościowe (1)
- Projekt technologiczny (2)
- Rozdział czasowy (5)
- SANEPID (26)
- Badania sanepidowskie (2)
- Kontrola (9)
- Książeczki sanepidowskie (1)
- Lodziarnia (3)
- Mandat (1)
- Sprzęt gastronomiczny (2)
- Środek transportu żywności (6)
- Szkolenie HACCP (2)
- Szkolenie HACCP GHP-GMP (1)
- Szkolenie sanitarne (2)
- Toaleta (2)
- Zatrucie pokarmowe (2)
- Żywność (23)